Седмична анкета
Зареждане ...
Съвет на деня
- Когато предлагаш продукт
с по-малко достойнства от своя конкурент, акцентирай върху цената на изделието.
- Когато предлагаш продукт
-
Последни публикации
Етикети
PR1 Bulgaria PR 1 Bulgaria БАПРА БДВО БНР БНТ БСП Бойко Борисов България ГЕРБ Германия ДПС ЕС Избори 2013 КАТ НАП НОЩ Нова Телевизия ПР ПР1 България ПР 1 България ПР1България Софийски университет София брифинг демокрация емиграция епидемия журналистика избори комфорт манипулации маркетинг медии оптимизъм парламент президент пропаганда протести реклама свобода символ скандал социолози тъща
ЗАЩО ДОВЕРИЕТО КЪМ ПРЕЗИДЕНТА СПАДА
Последното десетилетие е белязано от управлението на ГЕРБ, а последните няколко години от противопоставянето между премиера Борисов и президента Радев. През есента на 2016 година Румен Радев и Илияна Йотова убедително спечелиха изборната надпревара. Близо 4 години генерал Радев се радваше на най-високо обществено доверие. През декември 2019 например той имаше 48% одобрение при 15% неодобрение, а неговият опонент Борисов при 30-процентно одобрение имаше цели 39% неодобрение от страна на анкетираните.
/ Данните и графиката са от социологическо проучване на агенция „Алфа Рисърч”./
Няколко месеца по-късно социолозите отчетоха промяна:
Одобрението за премиера се увеличи, а за президента намаля.
Квантитет
В ерата на масовите комуникации с особена сила важи максимата, че едно нещо се е случило, само ако е отразено в медиите. Плурализацията на медиите, която настъпи след средата на миналия век, предизвика фрагментация на аудиториите и фрагментарна осведоменост. Фрагментираните аудитории станаха достижими чрез масовизация на въздействията, т.е. чрез многократни повторения на посланията във възможно най-голям брой информационни канали.
Справка в търсачката Google показва, че премиерът Борисов е по-добре представен от президента Радев. При търсене по ключови думи Борисов + изказване и съответно Радев + изказване, Google намира 578 000 резултата за Борисов и 453 000 за Радев. Квантитативното „отстъпление” за президента е близо една четвърт. Нека не забравяме, че възприятията на съвременния човек освен фрагментарни са и селективни. В резултат на това по-честите появи на премиера в публичното пространство му изграждат образа на активната фигура и отреждат на президента позицията на пасивен наблюдател.
Квалитет
Независимо от всевъзможните шеговити бележки по адрес на премиера, неговият комуникационен екип ползва възможностите на социалните мрежи доста по-често и доста по-умело в сравнение с президентския екип. Преки включвания в реално време от всевъзможните посещения и инспекции на премиера доуплътняват образа му на активен деец, а ответното мълчание / отсъствие затвърждава перцепцията за нищоправене.
Вероятно воден от съзнанието за висотата на своя пост, президентът си служи с дълги сложни съставни изречения. Тези изречения често имат ниска глаголна температура, около 10. Този глаголна температура е присъща за т. нар административно-делови стил и единственото, което постига е усещане за скука.
Фразата на премиера е чувствително по-къса и е изпъстрена с прости изречения. Глаголната температура при него е значително по-висока, 18, и се доближава до глаголната температура на разговорния стил. Както е добре известно, разговорният стил се смята за нисък стил, но в същото време той е и най-комуникативен.
Семантика
Ако приемем, че публичният образ е обществено приет смисъл, то премиерът Борисов има образа на понякога грубоват, но прагматичен водач, който с поведението и словото си се стреми да постигне най-високите социални цели, като задоволи с предимство първичните потребности на отделния индивид. Той постоянно актуализира темите за потребността от храна, вода, сън, секс, сигурност и обвързване.
В това отношение президентът е по-обран. Поставен в отбранителна позиция, той акцентира главно върху вторични потребности като обвързване и уважение.
Проблемът при него е, че задоволяването на потребност от по-висок ранг е възможно едва, когато са задоволени потребностите от по-нисък ранг. Трудно е да бъдеш убедителен в очите на гладен бездомник, ако вместо с подслон и храна го занимаваш с тънкостите на правовия ред и демокрацията.
Още по-трудно е за страничния наблюдател да разбере защо и премиер, и президент не отдават нужното внимание на факта, че България е на последно място по всички социално-икономически показатели в Европа.